Piyasalarda sert hareketler

Piyasalar güne hareketli başladı. Irak kaynaklı jeopolitik riskler küresel piyasalarda risk iştahını olumsuz etkilerken; dolar/TL güne, 1.5 ayın yeni en yüksek seviyesinde başladı. Dolar/TL , Irak kaynaklı artan jeopolitik risklerin etkisiyle bu sabah 1.5 ayın yeni en yükseği olan 2.1402'i test etti. Dolar Saat 10.20 itibarıyla kritik seviye olarak kabul edilen 2.1430 seviyesinden alıcı buluyor.

Okunma Sayısı: 1324
Tarih: 16.06.2014 08:52Borsa İstanbul Endeksi de haftaya yüzde 1.’in üzerinde düşüşle başladı. Endeks, borsanın ilk işlemlerinde Cuma günü kapanışına göre yüzde 1.02 gerileyerek 78,202 puana kadar indi. Endeks saat 10.20 itibarıyla yüzde 1.63 kayıpla 77 bin 720 seviyesinde....

Irak’ta yaşanan iç savaşın şiddetini artırması, yatırımcıların "güvenli limanı" olarak kabul edilen altının fiyatlarında da artış yaşandı. Spot altının ons fiyatı yüzde 0.5 yükselişle 1.283 dolara yükseldi.
 
KAPALIÇARŞI'DA ALTIN FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bankacılar, bugün TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın saat 10.30'da Konya'da yapacağı açıklamaların ve jeopolitik gelişmelerin yakından takip edileceğini belirtiyor.  Bankacılar Türkiye'nin jeopolitik risklerden daha belirgin etkilendiğini, bunun en önemli nedenlerini ise bölgeye yakınlık, petrol fiyatlarına bağımlılık ve rehinelerin henüz serbest bırakılmamış olması olarak belirttiler. 


Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un büyük bölümünü hafta başında kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Musul'a dizel yakıt taşıyan 31 tanker şoförünü rehin almıştı. IŞİD militanları daha sonra da Musul konsolosluğunu ele geçirerek 49 konsolosluk personelini de rehin aldı. 

Başbakan Erdoğan ise dün Trabzon’da yaptığı açıklamada IŞİD’in elindeki Türk rehine sayısının 100 civarında olduğunu açıkladı. Yani IŞİD’in elindeki rehine sayısı 20 kişi daha artmış durumda.      


Piyasalar nefesini tuttu


Küresel piyasalar Irak'taki isyanın yayılabileceği ve petrol ihracatına zarar verebileceği korkularıyla yükselen ham petrol fiyatlarının dokuz ayın en yüksek seviyesini test etmesiyle baskı altında kalmayı sürdürüyor. Sünni İslamcı militanlar Irak'ın kuzeybatısındaki bir Türkmen kentini dün ele geçirirken; ABD de Bağdat'taki diplomatik personeli için güvenliği artırarak, büyükelçilikteki personelin bir kısmını tahliye etti. Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 0.5 yükselişle 113.07 dolara ulaştı.


2.15 beklentisi oluştu


Bir bankanın Hazine yöneticisi, "ABD'nin Bağdat'taki personellerini çektiği haberi petrol fiyatlarının yükselmesine ve riskten kaçışın artmasına neden oldu. Türkiye yüksek enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarının uzun süre yüksek seyretmesinden zarar görecek ülkelerin başında" dedi ve ekledi: "Bir diğer taraftan ise TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği öngörüleri kuru baskılayan bir diğer neden. Bu kapsamda Başçı'nın açıklamaları yakından izlenecektir. Kısaca kurun kısa vadedeki seyrinde belirleyici TCMB kararları ve jeopolitik gelişmeler olacak. Risklerin artması durumunda 2.15'li seviyeleri test edebiliriz."


Etiketler: piyasa

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum BırakYAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar
Av. Nail Çakır
ANONİM ŞİRKETLERDE AZINLIK HAKLARI
Türk Ticaret Kanunu ve Şirketler Hukuku alanında yazılan makale ve çalışmaların büyük çoğunluğu hakim ortakların sahip olduğu hakları ve menfaatlerini açıklayıcı doğrultuda yazılmıştır...
Piyasa Fiyatlarını sağlayan TradingView