Gözler S&P`de...

Çin'den gelen sürpriz faiz indirimi kararı piyasalarda doping etkisi yaratırken, şimdi de yurtiçi piyasalarda gözler, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin bugün yapması beklenen Türkiye değerlendirmesine çevrildi.

Okunma Sayısı: 1238
Tarih: 21.11.2014 17:28

Yurtiçi piyasalar, Fed'in tutanak açıklaması ve dün Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmemesinin ardından güç kazandı. Çin'den 2 yıl aradan sonra gelen faiz indirimi kararıyla bugün coşku artarken, şimdi ise gözler uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen Türkiye ekonomisi hakkındaki değerlendirmesine çevrildi.


Dün uluslararası piyasalar, Asya ve Avrupa'da açıklanan imalat sanayi verilerinden yön buldu ve dolar yen karşısında yükselişini sürdürürken, petrol değer kazandı.


Yurtiçi piyasalar ise dün TCMB'nin faizleri ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda değiştirmemesinin ardından güçlü bir görünüm sergiledi. 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi son 1,5 yılın en düşük seviyesi yüzde 8,24'e, 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 8 sınırına kadar gerilerken, BIST 100 endeksi analistlerin güçlü direnç olarak nitelendirdikleri 82.500 puanın hemen üzerine çıktı. Öte yandan, Merkez Bankası'nın piyasaya verdiği parayı artırmasının ardından TL fonlama maliyeti düştü.
 
Bugün ise dolar Çin'den gelen iyimserlikle 2.2178'e kadar gerilerken faizler ise yüzde 8'in altında yüzde 7.91'e kadar gevşedi. 

Gün içerisinde en yüksek 83.423 puana kadar yükselen BIST endeksi ise saat 15:15 itibariyle 82.811 puan ile 83 bin sınırını zorluyor.


Analistler, S&P'den not değişimi beklemezken, görünümde olumlu yönde değişim olabileceğini tahmin ediyor.

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum BırakYAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar
Av. Nail Çakır
ANONİM ŞİRKETLERDE AZINLIK HAKLARI
Türk Ticaret Kanunu ve Şirketler Hukuku alanında yazılan makale ve çalışmaların büyük çoğunluğu hakim ortakların sahip olduğu hakları ve menfaatlerini açıklayıcı doğrultuda yazılmıştır...
Piyasa Fiyatlarını sağlayan TradingView