Euro Bölgesi'nde enflasyon % 0,5'e geriledi

18 üyeli Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon Mayıs ayında yeniden dört yıldan uzun bir süredir görülen en düşük seviyeye geriledi. Bu oran, Euro Bölgesi'nde hali hazırda zayıf olan ekonomik toparlanmayı daha da zayıflatabilir.

Okunma Sayısı: 340
Tarih: 06.06.2014 09:10

Eurostat tarafından yapılan açıklamada Nisan ayında yüzde 0,7 gelen rnyıllık enflasyonun Mayıs ayında yüzde 0,5'e gerilediği belirtildi.

rn

Enflasyonun aşırı derecede düşük olması hükümetlerin, hane halkının rnve şirketlerin borçlarını düşürmelerini zorlaştırıyor. Bu durum, Güney rnAvrupa'da belirgin bir problem olsa da Euro Bölgesi'nin yalnızca bu rnbölümüne özgü bir sorun değil. Düşük enflasyonun bir diğer dezavantajı rnAlmanya'ya kıyasla kaybedilen rekabet gücünü yeniden kazanmayı da rnzorlaştırması. Buna ek olarak tüketiciler ile şirketler fiyatların rngerileyeceği beklentisine girmeye başlarsa satın almaları rnerteleyebilirler ki bu da büyümeyi zayıflatacaktır.

Enflasyondaki yavaşlama büyük oranda Nisan ayında yıllık bazda yüzde rn1,6 yükselen hizmet fiyatlarının Mayıs ayında yüzde 1,1 artmasından rnkaynaklandı.

rn

Çekirdek enflasyon da yüzde 1,0'dan yüzde 0,7'ye geriledi.

rn

Enflasyon oranında yenilenen yavaşlama, finans piyasalarında Avrupa rnMerkez Bankası'nın (ECB) 5 Haziran'da yapılacak toplantıda faiz rnoranlarını düşüreceği ve farklı canlandırma tedbirleri alacağı rnbeklentilerini iyiden iyiye artırdı. ECB'nin resmi enflasyon hedefi rnyüzde 2'nin hemen altı olsa da oran Ekim 2013'ten bu yana yüzde 1,0'ın rnaltında seyrediyor.


Etiketler: enflasyon - euro

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum BırakYAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar
Av. Nail Çakır
ANONİM ŞİRKETLERDE AZINLIK HAKLARI
Türk Ticaret Kanunu ve Şirketler Hukuku alanında yazılan makale ve çalışmaların büyük çoğunluğu hakim ortakların sahip olduğu hakları ve menfaatlerini açıklayıcı doğrultuda yazılmıştır...
Piyasa Fiyatlarını sağlayan TradingView