`Bursa için yürüyen proje sayısı 160`ı geçti.`

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Bursa için şu anda yürüyen proje sayısı 160`ı geçti” dedi.

Okunma Sayısı: 1615
Tarih: 07.01.2013 00:00

Arınç, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri rnkampanya döneminde Bursa için öngörülen “100 Proje”nin geldiği aşamayı rnkamuoyuyla paylaşmak için partisinin İl Başkanlığı`nda düzenlediği basınrn toplantısında, seçimden önce Bursa için neler yapılabileceği konusunda rnistişareler yaptıklarını, bunların pek çoğunun yeni icat edilen şeyler rnolmadığını, düşünülen hatta yürürlüğe konulan, bir kısmı başlamış, rnbitmesi beklenen, bir kısmının da 2023 vizyonu içinde kente kazandırmak rnistedikleri kentleşme, ulaşım, sulama, tarım, sağlık, eğitim, spor, rnturizm ve ekonomi başlıklarını içine alan projeler açıkladıklarını rnhatırlattı.

rn

Bazılarının, “Niye böyle seçimden birkaç gün önce, nereden akıllarınarn geldi?” diye yazmaya başladıklarını, bazılarının “Niye 100 de, 500 rndeğil” diye akıl öğretmeye kalktıklarını, bazlarının da “Bunların içindern hangisi çılgın acaba” diyerek araştırmaya başladığını ifade eden Arınç,rn şöyle konuştu: “Çılgın projeler, pek yok, biz daha çok ayağı yere rnbasan akıllı projelerle yola çıktık. Hemen kalemlerinize sarıldınız. rn`Niye 100? 101 olsa... Niye 102 değil` diyeceksiniz, `Niye 400 değil, rnniye 500 değil, niye bin 500 değil` diyeceksiniz, bazı örneklere rnbakarak. Ama biz 100 projeyi Bursa için 2023 vizyonuna katmaya çalıştık,rn ama göreceksiniz ki 100 ile de sınırlı kalmadık, şu anda yürüyen proje rnsayısı 160`ı geçti. Ama belediyeler, kamular ve bizim bizzat rnyürütülmesinde gayret sarf ettiğimiz yıllardan beri bu yana gelen ve rnyeni 24. dönemde yürürlüğe girmesi düşünülen pek çok projeyle hamd olsunrn yolumumuza devam ediyoruz. Yani Büyükşehir, Özel İdare`nin yanı sıra rnTapu Kadastro hizmet binası, sosyal hizmetler, Milli Eğitim`in okul rnprojeleri, İŞKUR, İl Emniyet Müdürlüğü, Milli Emlak, Adliye Sarayı gibi rnpek çok yatırımı 100 proje içine almamıştık. Ama bunlar da biliyorsunuz,rn adım adım gerçekleşiyorlar.”

rn

“Bursa`ya, tarihinin en yüksek yatırım payı”

Arınç,rn Kentsel Dönüşüm Projesi`nin yanı sıra 23 ulaşım, 48 sulama, 8 tarım, 25rn sağlık, 15 eğitim, 28 spor, 11 turizm ve 9 ekonomi olmak üzere 160`ı rnaşkın projede gelinen noktayı paylaşacağını belirterek, şöyle devam rnetti:
“Yani 100 değil belki 160`ı bulan bir projeden sizlerle rnbirlikte bilgilenmiş olacağız. Sadece İstanbul-Bursa-İzmir otoban yolu rnprojesinin Bursa`yı ilgilendiren bölümüyle bölünmüş yol projelerine ve rnyeni yollara son 2 yılda yaklaşık 1,5 milyar, yani katrilyon para rnharcadık. Biraz daha ötesinde sadece otoban için ortaya konulan 6,3 rnmilyar dolarlık, yani 10 katrilyonun üzerinde bir yatırım bedeli dünyadarn pek çok ülkenin toplasanız bütçesinden daha fazla. Dolayısıyla Bursa, rntarihinin en yüksek yatırım payını da bu dönemlerde alıyor rndiyebiliyoruz, hem de şova kaçmadan. Bursa yatırılan her kuruşu anasınınrn ak sütü gibi helal ediyor, hak ediyor, önce Bursa`nın hakkını verelim rnsonra da gerekiyorsa eğlenceyi, şovu birlikte yaparız. Eğer, `bu 168 rnproje de az diyorsanız biraz önce söylemiştim. Devam eden, yürüyen rnyüzlerce projeyi de birlikte konuşur, birlikte sayabiliriz.”

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum BırakYAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar
Av. Nail Çakır
ANONİM ŞİRKETLERDE AZINLIK HAKLARI
Türk Ticaret Kanunu ve Şirketler Hukuku alanında yazılan makale ve çalışmaların büyük çoğunluğu hakim ortakların sahip olduğu hakları ve menfaatlerini açıklayıcı doğrultuda yazılmıştır...
Piyasa Fiyatlarını sağlayan TradingView