Mega Varlık, SBK Holding, Bora Jet ve Kervansaray da Düğüm Çözülemiyor

Jacop ve Isaiah Kingston Türkiye’ye kaçmak üzereyken havalimanı yolunda yakalandı. İlişkiler tekrar gündeme geldi. Bora Jet alımında ve Kervansaray Bodrum otelindeki kumpasta neler yaşandı.

Okunma Sayısı: 1411
Tarih: 06.09.2018 00:00

Mega Varlık Yönetim AŞ yönetim kurulu başkanı ve %99 hissedarı olan Jacop Ortel Kingston kardeşi ile birlikte ABD maliyesini 511 milyon dolar dolandırdıktan sonra Türkiye’ye kaçma planları yaparken yakalandıkları kaydedildi. Kingston kardeşler özel bir uçakla Türkiye’ye kaçmak üzere Los Angeles Havalimanı’na giderken yakalanırken, ortakları Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) in ise Türkiye’ye kaçmayı başardığı belirtildi. 


ABD’nin Salt Lake City şehrindeki Utah Federal Mahkemesi’nde geçen hafta duruşmada savcıların sunduğu yeni belgelere göre sanıkların Türkiye’de toplam 950 milyon dolar yatırımları, ayrıca Dermen’e ait 300 milyon Euro, Jacops kardeşlere ait ise 130 milyon Euro banka hesabı bulunduğu ifade ediliyor. Geçen hafta dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından tutuklanan Jacob ve Isaiah Kingston’un sahibi oldukları Washakie Renewable Energy aracılığıyla ABD maliyesinden 511 milyon dolarlık vergi kaçırmakla suçlanıyorlar.

TARİKAT ÜYESİ

ABD Başsavcılığı Bürosu, Kingston kardeşlerin tutuklu kalmasını savunurken, Utah’a dağılmış yaklaşık 7 bin üyeden oluşan bir grup olan Kingston ailesinin çok eşli evliliği savunan tarikat üyesi olduklarını da belirtti. Jacop Kingston hakkında 85, Dermen hakkında 20 yıl hapis istenen iddianamede, Jacop Kingston’un kısa süre önce Türkiye’de dev bir malikane satın aldığı, ayrıca değeri 650 milyon doları bulan bir oteli satın almak için girişimlerde bulunduğu da belirtildi. 


AKBABA MEGA VARLIK VE SBK HOLDİNG OPERASYONLARIEn son Borajet satınalması ile gündeme gelen Mega Varlık ve Sbk Holding hakkında Borajet in eski sahibi Yalçın Ayaslı avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesi sundu. Dilekçede, Sezgin Baran Korkmaz, Ekim Alptekin, Jacob Ortell Kingston, Levon Termendzhyan, Fatih Akol'un da bulunduğu isimler hakkında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, yalan tanıklık, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve tehdit' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.    Dilekçede, SBK Holding'in Mega Varlık ile birlikte hareket ederek zor duruma düşen şirketleri satın alarak kurtarma bahanesiyle ele geçirdiği ve yasadışı işlemler yaparak menfaat sağladığı belirtiliyordu. 
Mega Varlık ve Sbk Holding arasında ilişkiyi gösteren SBK  Holding sunumu;
BODRUMDA LAHMACUN DAĞITAN HAYIRSEVER İŞ ADAMI


Bu haberlerin çıkması sonrası derin bir sessizliğe gömülen Sbk Holding YKB Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, suların durulduğunu düşünerek geçtiğimiz haftalarda yardımsever ve iyi niyetli iş adamı rolünde tekrar piyasaya çıkmıştı. Ulusal basında gündem olan haberde Sbk Holding YKB Başkanı Sezgin Baran Korkmaz dan şu şekilde bahsedildi; Kurban bayramı tatilini Bodrum’da geçiren vatandaşlar bir hayırsever iş adamının dağıtığı bedava lahmacun ayranı görünce şoke oldu. Çocuklar için de süt mısırı dağıtılırken, ücretsiz dağıtılan lahmacun ve ayrandan almak isteyen tatilciler sahile akın etti. Turizm, ilaç, gayrimenkul ve otomotiv yedek parça sektörlerinde yatırımları bulunan hayırsever bir işadamı 46 metre uzunluğundaki ultra lüks yatı ile Cennet Koyuna yanaştı. “Queen Anne” isimli yatı ile halk plajının karşısına demirleyen işadamı, tatilcilere lahmacun ayran ikram etmek istedi.
Botla geldi kendisi dağıttı
rnrnrnrnSPK YA RAĞMEN YAPILAN KERVANSARAY BODRUM OTELİ OPERASYONU


MEGA Varlık yönetiminin başlattığı icra takibi ile satılan Bodrum Otelinin 4 Ağustos 2015 tarihinde SBK Holding A.Ş. ye aylık 84,000 USD, yıllık 1,008,000 USD olmak üzere 10 yıllığına kiraya verildiği ortaya çıkmıştı. İCRA satışında ise bu kiralamanın şerhinin özellikle belirtildiği dikkat çekiyor. Satışa çıkaran Mega Varlık yönetimi ile kiralama yapan SBK Holding arasındaki ilişkide yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyordu. Verilen bu karar ile bu ilişkiler SPK nın radarına da girmiş ve SPK tarafından satışın iptali istenmişti. Fakat devlet kuruluşu olan SPK bu satışın iptalini ne yaptıysa sağlayamadı ve otel SBK holding tarafından satın alındı. SPK nın açtığı dava ise halen devam ediyor. 


SELİM SAYILGAN İLE SEZGİN BARAN KORKMAZ OPERASYONU


Kervansaray Bodrum otelinin ele geçirilmesinden önce Kervansaray eski yönetim kurulu başkanı Selim Sayılgan ile SBK Holding yönetim kurulu başkanı Sezgin Baran Korkmaz, Kervansaray Holding in içinin boşaltılması amacıyla 95 Milyon TL yi bulan borçlandırma operasyonu gerçekleştirildi. Selim Sayılgan ın aracından şoförüne kadar, oturduğu yalının kirasına kadar tüm giderler SBK Holding tarafından karşılanmış olarak gösterildi ve şirketler arası alım satımlarla bahsedilen borç oluşturuldu. Kervansaray ın yeni yönetimi ile yaptığı anlaşma ile yaratılan bu borç karşılığında Bodrum Otel Mega Varlık a verildi.

Selim Sayılgan ın eskiden yaşadığı yalısında şimdi SBK  Holding var. Yalıda TRTKurdi için çekilen program;

Bu operasyondan sonra Kervansaray Yönetim kurulundan uzaklaştırılan Selim Sayılgan en son Hapis haberiyle gündeme geldi;

Selim Sayılgan a Hapis ŞokuSATILIK OTEL İLANI GİBİ HABER


Selim Sayılgan ile birlikte yarattığı borçlar karşılığında aldığı oteli satmak için uzun zamandır çaba içerisinde olan SBK Holding çareyi Otel satıldı şeklinde yalan haber yaptırmakta buldu.  Hürriyet te Dinçer Gökçe tarafından "Bir yıldır kapalı olan Bodrum Kervansaray satıldı" başlığı ile yapılan haber. Bugün Kervansaray Yatırım Holding in KAP a gönderdiği haber ile yalanlandı. Haberde Mega Varlık Yönetim şirketinin sahip olduğu oteli iş insanı Şaban Kayıkçı aldı. Otelin devir işlemleri bu hafta yapılacak. Deniyordu.

Kervansaray ın KAP ta yayınladığı haber;

Kervansaray Bodrum Oteli Bodrum 2'nci İcra Müdürlüğü tarafından icra marifetiyle Mega Varlık Yönetimi A.Ş' ye satılmış olup buna ilişkin özel durum açıklaması 22.03.2017 tarihinde Şirketimizce yapılmıştır. Ayrıca Mega Varlık Yönetimi A.Ş ile sağlanan uzlaşmaya ilişkin kapsamlı açıklama KAP üzerinden yapılmış olup yine bu uzlaşmaya ilişkin olarak ta bilgi verilmiştir. Bodrum Oteli'nin icra marifetiyle satışı ve uzlaşma kapsamında, söz konusu otelin geri alınabilmesi için yoğun çaba sarf edilmiş ve fon arayışına girilmiştir. Ancak gerekli fon temin ve tesis edilmemiş, bu girişimlerimiz ve görüşmelerimiz devam etmekteyken 14.08.2018 tarihli Hürriyet Gazetesi'nin Ekonomi sayfasında Bodrum Otel'in Mega Varlık Yönetimi A.Ş. tarafından başka bir kişiye satıldığı yönündeki haber basında servis edilmiştir. Otelin devir işlemlerinin yapılıp yapılmadığı hususunda bir bilgimiz bulunmamakla birlikte hali hazırda söz konusu otelin tahsisi Şirketimiz üzerindedir. Bu sebeple devir işlemlerinin gerçekleşmemiş olması halinde fon arayışımız ve oteli geri almaya yönelik girişimlerimiz devam edecektir. 

Sayın, Pay sahiplerimizin bilgisine sunulur.

KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG A.Ş.Not: Finanstürk Özel Haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
   Etiketler: Mega varlık - SBK Holding - Jacob Ortell Kingston - Sezgin Baran Korkmaz

Diğer Borsa haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum BırakYAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar
Av. Nail Çakır
ANONİM ŞİRKETLERDE AZINLIK HAKLARI
Türk Ticaret Kanunu ve Şirketler Hukuku alanında yazılan makale ve çalışmaların büyük çoğunluğu hakim ortakların sahip olduğu hakları ve menfaatlerini açıklayıcı doğrultuda yazılmıştır...
Piyasa Fiyatlarını sağlayan TradingView